آخرین اخبار   
                                       

برگزیده ها

یادداشت

آرشیو خبرجوان و جامعهشهر و شهروند جوان کد مطلب: 148459     
گزارش برنا از تدابیر مسولان برای مقابله با کاهش آلودگی هوا

اجرای طرح سراسری زوج و فرد؛ چاره‌ای برای حل معضل آلودگی هوا یا فرار از آن!؟

ارسال به دوست    نسخه چاپی نسخه چاپی
یک روز مدارس و مهدهای کودک تعطیل می‌شوند و روز دیگر طرح زوج و فرد را افزایش می‌دهند، اما جای سوال دارد که این موارد این تا چه اندازه به حل معضل آلودگی هوا کمک کرده است؟
۱۳۹۲ یکشنبه ۲۶ آبان ساعت 13:38

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، 
یک روز مدارس و مهدهای کودک تعطیل می‌شوند و روز دیگر ساعات ادارات کاهش می‌یابد ... در یک مقطع زمانی طرح‌های زوج و فرد خودروها را افزایش می‌دهند و در مقطعی دیگر از تردد خودروهای فرسوده جلوگیری می‌کنند!! اما در اینجا یک سوال مطرح است و اینکه موارد ذکر شده تا چه اندازه به حل معضل آلودگی هوا طی سال‌های گذشته کمک کرده است؟
 
به نظر می‌رسد راهکارهای مقطعی دیگر در مقابل آلودگی هوایی که 10 هزار اهوازی را آن هم به علت مسمومیت هوایی راهی بیمارستان کرد، دیگر پاسخگو نیست و نیازمند عزم ملی و همکاری مسرانه دستگاه‌های متولی این حوزه است.

سه شنبه 14 آبان ماه بود که سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌‎ای که تقریباً در تمام رسانه‌ها منتشر شد، اعلام کرد که به دلیل حاکم شدن جو پایدار درشهرهای صنعتی کشور با پدیده انباشت آلاینده‌ها و در پی آن فراتر رفتن آلودگی هوا از حد استاندارد در این شهرها مواجه خواهیم شد.

بعد از هشدار هواشناسی باز هم تصمیم گیری های دقیقه 90 و راهکارهای مقطعی مسولان آغاز شد. در همین زمان کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، پلیس راهور تهران، محیط زیست استان تهران و شهرداری تهران و ... جلسه ای فوری تشکیل دادند و هر کدام راه حل هایی را مطرح کردند که برخی از آن ها مصوب و اجرایی شد.

روز گذشته هم در کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران تصویب شد که فروش آرم های طرح ترافیک روزانه و هفتگی نیز ممنوع است و تا اطلاع ثانوی شهرداری حق فروش طرح ترافیک روزانه و هفتگی ندارد و از همه مهم تر مصوب شد طرح زوج و فرد خودروها تا اطلاع ثانوی اجرا شود.

روز گذشته خبری منتشر شد که تعجب همگان را برانگیخت و واکنش بسیاری از ارگان ها از جمله پلیس و شهرداری را به دنبال داشت، مدیرکل محیط زیست استان تهران اعلام کرد مبنی بر اینکه هم‌اکنون نامه‌ای برای شورای عالی ترافیک در دست تدوین است تا در شش ماه دوم امسال طرح زوج و فرد از درب منازل دائمی شود. 

آمارها نشان می‌دهند روزانه قریب به 2 میلیون و 700 هزار خوردو در حال ترددند که از این تعداد محدودیت‌های عبورو مرر ترافیکی شامل حدود 300 هزار خودرو شامل تاکسی ها، اتوبوس ها، خودروهای دولتی، خودروها دارای آرم طرح ترافیک و ... نمی‌شود اما 2 میلیون و 400 هزار خوردوری دیگر یا پلاک هایشان زوج است یا فرد که با این محدودیت رو به رو هستند.

اگر طرح سراسری زوج و فرد اجرا شود، نصف این خودروها (2 میلیون و 400 هزار) یعنی حدود 1 میلیون و 200 هزار خودرو به تفکیک روزهای زوج و فرد به خیابان ها خواهند آمد. این نکته را باید متذکر شد؛ با توجه به آمار اعلام شده، روزانه 700 تا 800 خودرو در حال اضافه شدن به خیاباهای پایتخت است که حدودا سالی 260 هزار خودرو می‌شود. با توجه به این آمار بنابرین ظرف 6 سال آینده نزدیک به یک‌میلیون و 500 هزار خودور اضافه می‌شود. از طرفی قرار نیست آسمان تهران پهناورتر شود و یا در شرایط اقلیمی این شهر تغییر خاصی به وجود بیاید، بنابرین ظرف چند سال اینده با وجود اجرای طرح سراسری زوج و فرد، باز هم به میزان تعداد خودروهای فعلی، خودرو اضافه می‌شود. 

بنابراین راه حل ارائه شده چاره کار نبوده بلکه تنها یک راه فرار است و پاک کردن صورت مساله! در حال حاضر وقفه ای 8 ساله در اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوا افتاده است، برنامه ای که از سال 1379 تا 1384 اجرا شد و پس از آن مسکوت ماند.براساس بخشی از این برنامه مقرر شد، عرضه بنزین یورو 4 و تولید خودرو با استاندارهای یورو 4 همزمان صورت پذیرد.  اگر این برنامه به خوبی اجرا می‌شد، در شرایط فعلی با چنین معضلی روبرو نبودیم و آلودگی هوای شهر تهران با همین تعداد خوروهای فعلی، به مراتب کمتر از  آلودگی ناشی از تردد نیمی از خودروهایی که قرار است با اجرای طرح زوج و فرد به خیابان ها بیایند، بود.!
نظر شما

نام :  
پست الکترونیکی :  
 
نظر شما :  


گزارش تصویری

آگهی ها

پربیننده ها

آخرین عناوین

فیلم

صدا

Google+